MĘSKI CHÓR SZANTOWY "ZAWISZA CZARNY"
MĘSKI CHÓR SZANTOWY "ZAWISZA CZARNY"

MĘSKI CHÓR SZANTOWY "ZAWISZA CZARNY"

GDYNIA

Męski Chór Szantowy "Zawisza Czarny" działa od 2012 roku. Jest nas 50 mężczyzn w wieku 18 - 70 lat. Jedyny chór w Polsce i jeden z najlepszych na świecie, w swojej kategorii, amatorsko propagujący na najwyższym poziomie tradycje morskie, poprzez śpiew, muzykę i oprawę sceniczną. Wszyscy mają w jakiś sposób styczność z pracą na morzu, żeglarstwem, marynistyką. Jest chórem pływającym. Raz w roku, jako załoga żaglowca „Zawisza Czarny” płynie w rejs, by koncertować w portach, sławiąc pod polską banderą macierzysty port – Gdynię.

W składzie chór ma zarówno kapitana, jak i oficerów, bosmanów, kuka, więc jako załoga żaglowca jest niemal samowystarczalny. Dzięki temu wykonywane pieśni zyskują na wiarygodności i autentyczności, zwłaszcza że związki członków chóru z muzyką są nieprzypadkowe. Znajdujemy wśród nich wokalistów gdyńskich zespołów szantowych i folkowych, z założycielem i Dyrektorem Chóru – absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, gdynianinem – Jackiem Jakubowskim na czele. Są animatorzy gdyńskich imprez kulturalnych, instruktorzy harcerstwa. Rodzinne tradycje kontynuuje również wnuk zasłużonego dla gdyńskiej kultury Kapelmistrza Orkiestry Marynarki Wojennej – Aleksandra Dulina.

Rejs MChS "Zawisza Czarny"

22-29 sierpnia 2015

Prezentujemy Państwu kilkanaście minut "surowego" materiału zarejestrowanego podczas drugiego rejsu Męskiego Chóru Szantowego "Zawisza Czarny" na Morzu Północnym. (Zwiastun filmu)
Rejs na trasie Edynburg - Helgoland - Delfzjil odbył się w dniach 22-29 sierpnia 2015 roku.
Zaprezentowane fragmenty oddają tylko nieliczne przeżycia i atmosferę jak miała miejsce podczas tego rejsu i są częścią powstającego filmu dokumentalnego o szczególnym zjawisku w polskim świecie szant, jakim jest MĘSKI CHÓR SZANTOWY "ZAWISZA CZARNY". W trakcie rejsu i koncertów zarejestrowano kilkanaście godzin nagrań. Już wkrótce zaprezentujemy Państwu pełny dokument ukazujący to fascynujące wydarzenie oraz przeżycia jego uczestników.
Materiał zarejestrowano dzięki nieocenionej pomocy członków Chóru i organizatorów koncertów, za co serdecznie dziękuje zespół realizacyjny w składzie:

Krzysztof Jamrozik, Michał Juszczakiewicz, Marek Rundsztuk

Rejs zorganizowało: STOWARZYSZENIE MĘSKI CHÓR SZANTOWY "ZAWISZA CZARNY" - © 2015

Edinburgh - Koncert w Thomas Morton Hall

22 sierpnia 2015, Edinburgh

Koncert w Thomas Morton Hall - cz. 1

Koncert w Thomas Morton Hall - cz. 2

Koncert w Thomas Morton Hall - cz. 3