Wielka ucieczka na północ - plakat

Wielka Ucieczka na Północ

reż. Andrzej Fader

Polski zwiastun filmu "Wielka ucieczka na północ"

 

"Historia przedstawiona w kultowym amerykańskim filmie „Wielka Ucieczka" z 1963 r. ze Stevem McQueenem w roli głównej ma swoją kontynuację w Szczecinie. W nocy 24.03.1944 grupa więźniów ucieka wykopanym tunelem z najlepiej strzeżonego obozu III Rzeszy - Stalagu Luft III w Żaganiu. Dwóch norweskich lotników - Per Bergsland i Jens Müller wybierają Szczecin. Dnia 25.03.1944 docierają na miejsce, szukają szwedzkich marynarzy i przeżywają w mieście dwa intensywne dni. Do Szczecina, dnia 26.04.1944 dociera również Anglik Harry Day i Polak Paweł Tobolski w mundurze Luftwaffe. Ich jedyną szansą na ratunek jest siostra Polaka, mieszkająca w niemieckim Szczecinie.

„Wielka Ucieczka na Północ” to fabularyzowany dokument z doskonałą grą aktorską - od pierwszych minut film trzyma widzów w napięciu, które dodatkowo wzmacnia również muzyka.

Ukazuje heroiczny wysiłek lotników RAF oraz odwieczną potrzebę wolności. Szczecin stać się miał dla nich wymarzoną bramą do tej wolności.

Reżyseria: Andrzej Fader

Producent: Magnolia Management Group

Koproducent: Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film

Obsada: Przemysław Walich, Paweł Niczewski

Plakat filmowy: Andrzej Pągowski

 

(materiał z oficjalnej strony producenta)

 

Krakowski pokaz filmu „Wielka Ucieczka na Północ” reż. ANDRZEJ FADER

(realizacja K.Jamrozik)

 

Pokaz odbył się w Kinie Sztuka, które powstało w 1916 roku i było jednym z najstarszych oraz najdłużej działających kin w Polsce.

Obecnie w tym miejscu działa Krakowskie Centrum Kinowe ARS, które od wielu lat nieprzerwanie istnieje w świadomości społecznej i funkcjonuje jako jedna z wizytówek Krakowa i polskiej bazy kinowej.

 

ZAPRASZAMY NA POKAZY FILMU W POLSCE


The Great Escape To The North